SurVi-tekniikka: Hämmennystä päivittäiseen keskusteluun
Kehitin tänään lounaalla SurVi-tekniikaksi kutsumani keskustelutaktiikan. SurVi (lyhenne surrealistisesta vihjailusta) toimii siten, että kommenttiin liitetään perään merkityksellinen katse, vihjaus johonkin aivan asiaan liittymättömään ja “jos tiedät mitä tarkoitan” perään.
Kas näin:
Kyllä, olen samaa mieltä siitä, että Maijan olisi kannattanut valita lomakohteekseen ennemmin joku lähempänä oleva kohde, mutta toisaalta - onhan televisiossa aina kaukosäädin käytössä, jos tiedät mitä tarkoitan.
SurVi keskustelussa tuo arkipäivään surrealismia, hauskuuttaa sinua ja vituttaa läheisiäsi. Ei ole siis mitään syytä olla käyttämättä SurVia.
Vanhanen ei selitä rahoituskohua, mutta muistat varmaan, ettet ole viime aikoina käynyt paljon lenkillä, jos tiedät mitä tarkoitan.
Kun käytät SurVia, se ei tule olla loukkaavaa tai pahantahtoista, koska silloin surrealistisuus vähenee. Myöskään usein huumorissa käytettyyn seksuaaliseen vihjailuun ei parane mennä, koska silloin tekniikkaa ei voi kokea yhtä yllätykselliseksi.
Provinssirock on tulossa nyt viikonloppuna ja sinnehän me kavereiden kanssa suuntaamme, mutta eihän kukaan toki voi määräänsä enempää laskea tai nostaa, jos ymmärrätte, mitä tarkoitan.
Nyt on sinun vuorosi. Ala käyttää SurVia jokapäiväisessä keskustelussa, blogissasi, ircissä, Jaikussa, keskustelupalstapostauksissa. Linkkaa tänne parhaat palat ja levitä SurVin ilosanomaa.
SurVia kannattaa levittää, mutta ei Korkeasaarta turhaan pidetä yhtenä Helsingin parhaista päiväretkikohteista, jos ymmärrätte, mitä tarkoitan.






Kesäkuu 11th, 2008 at 18.18
[...] iTunes-versio on ulkona jo nyt ja CD tulee heinäkuun kahdeksas päivä, mikä onkin aivan erinomainen päivä, jos tiedätte mitä tarkoitan. [...]
Lokakuu 23rd, 2008 at 12.39
Antamasi esimerkit olivat aika kömpelöjä. Toisin sanoen huonosti toimivia. Ymmärän idean tarkoituksen mutta toteutus on yhtä toimiva kuin esimerkiksi
puppugeneraattorissa (http://puppulausegeneraattori.fi/ )
tai
korsoraattorissa. ( http://korsoraattori.evvk.com/ )
Lokakuu 23rd, 2008 at 12.55
Ne toimivat livenä parhaiten täysin vakavalla naamalla.